čtvrtek 13. září 2012

Václav testuje - ve dvou týdnech do nosítka

S radostí oznamujem, že se nám na samém konci srpna narodil čtvrtý nošenec a první potomek mužského pohlaví, Václav. Narození miminka je jistě překrásná událost v každé rodině, ale náš Václav není jen miminko, on je i tester. Paňmaminka lektorka na něm může po letech zas otestovat, že věci fungují tak jak mají a že nastávajícím i stávajícím maminkám a jejich polovičkám nevykládá žádné bludy.

Dnes jsme pro vás s Václavem otestovali nosítka vhodná pro nošení od narození.
Nošenec měl zrovna plné dva týdny a něco málo přes 3,5 kg.

Začali jsme s nosítkem Storchenwiege, což je nosítko vytvořené hlavně s ohledem na nošení malých miminek. Umožňuje totiž nastavit šíři zádové opěrky mezi nožkama dítěte. U tohoto nosítka je vhodné nastavit si pečlivě délku popruhů ještě před vázáním, protože pak už to jde ztuha. Pro novorozence doporučujeme nastavit látku mezi nožkama dítěte hodně na úzko. Návod sice radí stanovit šířku zádové opěrky tak, že změříme dítě od kolínka ke kolínku v tzv. abdukčně flekčním postavení kyčlí, ale u novorozence doporučujeme ponechat nožičky volněji a tolik je neroztahovat. Této poloze někteří říkají žabička a hezky je vidět například zde.

Do tohoto nosítka se Vašík umísťoval velmi dobře. Obepínalo ho skutečně pevně, neměl žádný prostor k hroucení do stran. Hlavička byla dobře fixovaná, protože ji kapucka srolovaná pod zipem udržovala v poloze, která neumožňovala záklon ani úklon na stranu.
Vašík měl kolínka výše než zadeček, což je základní poznávecí znamení správné polohy miminka v nosítku.


Na fotce z boku je vidět jak se nosítko stahuje na bocích. To je velmi důležité pro správnou polohu páteře. Miminko se samozřejmě nesmí nijak hroutit do stran. Nosítko se v tomto místě stahuje velmi lehce, proto se může jednoduše stát, že dítěti trochu "přiškrtíte" nožičky. Doporučujeme proto po dotažení šňůrku přeci jen trochu povolit a zkontrolovat, že dítě nemá u kolínka nožičku příliš přitaženou.

Mně coby nosiči se nosítko nosilo dobře a měla jsem dobrý pocit i z polohy miminka. Vašík v nosítku spokojeně usnul, ale stejně tak i v dalších dvou testovaných.

Dalším testovaným nosítkem byla Manduca. Ta má pro potřeby nošení novorozenců integrovanou novorozeneckou vložku, která se používá u dětí cca do tří měsíců (do doby než je dítě schopno vystrčit kolínka ven z nosítka). Vložka, to jsou vlastně takové kalhotky všité dovnitř nosítka, které miminko trochu nadzvednou, aby se docílilo polohy "žabička" (odkaz viz výše).
Dítě umístěné v novorozenecké vložce vypadá asi takto:


Na vložce jsou celkem tři páry patentů v různých výškách. Pro každé miminko je nutno najít tu správnou polohu. Miminko se do vložky vkládá tak, že si nosící rodič sedne a dítě do vložky umístí na svých kolenou.
Novorozenci mají různé tělesné parametry, proto každému bude vyhovovat trochu jiné nastavení. Vašík byl umístěn v nejvyšší poloze. Podařilo se nám krásně sepnout i další (nižší) pár patentů, což je velmi důležité pro dobrou polohu páteře, nosítko tak miminko trošku obejme.Vašíkovy nožky zůstaly uvnitř nosítka. Někdy ale mohou nožičky čouhat ven.I v Manduce byl Vašík stabilně  a přirozeně umístěn. Nehroutil se do stran.


Na fotce z boku je hezky vidět upnutí novorozenecké vložky. Při umístění v nejvyšší poloze je zip na zádové opěrce Manducy rozepnutý, aby bylo miminko celé schované v nosítku. 

Třetí nosítko které jsme testovali bylo Bondolino. Bondolino nemá žádnou novorozeneckou vložku. Výrobci doporučují umístit dítě do polohy žabička s nožkami pod sebou, vidět to můžete např. v tomto videonávodu.

Také do Bondolina se mi Vašík dával popsaným způsobem dobře. Zmizel tam teda tak, že ho nebylo skoro vidět. Ale při pohledu z boku vidíte, že tam je.
A právě ta mezera na boku bylo to, co mi vadilo.
Cítila bych se lépe, kdyby miminko bylo zpevněné i z boku. Nicméně po pravdě musím říct, že ani v tomto nosítku se Vašík nijak nehroutil.

Testování tedy dopadlo dobře. Všechna nosítka obstála. Z prodejny ale víme, že ne každému miminku sedí tak jako našemu testerovi. Proto je velmi dobré, když si nosítko můžete přijít osobně vyzkoušet.
I já za sebe mohu říct, že každé nosítko ve mně vyvolávalo úplně jiný pocit a vím, že rodiče často vnímají jednotlivá nosítka jako rozdílně pohodlná.


P.S.: Za čtyři týdny si testování zopákneme ať vidíme jak se nosítka zvládají přizpůsobovat rostoucímu miminku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

O souměrnosti při nošení

Souměrnost je něco, co velmi často hodnotíme a kontrolujeme. V různých odvětvích lidské činnost. Souměrnost je to...